تحلیل تکنیکال چیست و چه تفاوتی با تحلیل بنیادی دارد؟

در این مقاله‌ی آموزش تحلیل تکنیکال قصد داریم آموزشی مقدماتی از تحلیل تکنیکال برای مبتدیان ارائه کنیم و همچنین تفاوت تحلیل تکنیکال با تحلیل بنیادی را شرح می‌دهیم. برای آموزش تحلیل بنیادی به این لینک مراجعه کنید.

تحلیل تکنیکال چیست؟ با استفاده از تحلیل تکنیکال می‌توانید بازار را پیش‌بینی کنید و قیمت سهم را با توجه به داده‌های گذشته مانند حجم معاملات، نمودار قیمت و… تحلیل و پیش‌بینی کنید تا در آینده سهم دچار ریزش می‌شود یا رشد می‌کند.

رشد و ریزش یک سهم به عوامل متفاوتی بستگی دارد ازجمله: سهامداران حقیقی و حقوقی، عرضه و تقاضا، شایعات، سیاست و… . همه این موارد نیاز ما را به علم تکنیکال آشکار می‌کند.

تحلیل تکنیکال بر اساس سه اصل تعریف می‌شود:

  1. همه‌چیز در نمودار قیمت موجود است.
  2. قیمت‌ها از روند پیروی می‌کنند.
  3. الگوها تکرار می‌شوند.

همه‌چیز در نمودار قیمت موجود است

در تشکیل نمودار قیمت همه عوامل اقتصادی نظیر خبرها، شاخص‌ها و همچنین همه عوامل بنیادی (فاندامنتالی) تأثیر دارند. همه این عوامل باعث می‌شوند زمانی که تقاضا از عرضه بیشتر باشد سهم روند صعودی را طی کند و بلعکس زمانی که عرضه از تقاضا بیشتر باشد باعث می‌شود روند نزولی باشد.

قیمت‌ها، روندها را دنبال می‌کنند

تحلیلگران بر این باور هستند که قیمت هم‌راستا با روند سهم، حرکت می‌کند و تا زمانی که روند تغییر جهت ندهد قیمت سهم نیز تغییر نمی‌کند. البته زمانی که عواملی بر روند تأثیر بگذارد که منجر به تغییر جهت شود قیمت نیز تغییر جهت می‌کند. به‌طورکلی قیمت همیشه رفیق روند است و هم‌جهت با اوست.

الگوها به تکرار تمایل دارند

در نمودار قیمت سهام تعداد زیادی الگو مشابه وجود دارد که در بازه‌های زمانی مختلفی تشکیل‌شده‌اند اما تأثیر مشابهی روی روند سهام گذاشته‌اند. در تحلیل تکنیکال با شناخت الگوهای می‌توان بازار را در آینده پیش‌بینی کرد زیرا الگوها تکرار می‌شوند و از فرایند تکرار حرکت قیمت می‌توان دریافت که در آینده چه اتفاقی برای سهم می‌افتد.

نقش ریاضیات در تحلیل تکنیکال

همان‌طور که پیش‌تر گفته‌شده با استفاده از علم تکنیکال می‌توان احتمال زد که روند قیمت در آینده چگونه خواهد بود. در تحلیل از ابزارهایی همچون اندیکاتورها استفاده می‌شود؛ تحلیل تکنیکال بر مبنای علم آمار و احتمال است. همچنین نمودار قیمت با استفاده از فرمول‌های ریاضی ایجاد می‌شود.

تعریف روندهای کوتاه‌مدت و میان‌مدت در تحلیل تکنیکال سهام

کسانی که می‌خواهند سرمایه گذاری طولانی‌مدتی را در بازار بورس داشته باشند به نوسانات بازار کاری ندارند زیرا بادید بلندمدت وارد بازار شده‌اند. این دسته از افراد از تحلیل بنیادی استفاده می‌کنند؛ یعنی به تحلیل سهم ازلحاظ بنیادی اکتفا می‌کنند. در طرف دیگر افرادی هستند که به دنبال سرمایه گذاری کوتاه‌مدت و میان‌مدت هستند. این دسته از افراد سهم را پیوسته بررسی می‌کنند تا سرمایه خود را از نوسانات و ریسک‌ها محفوظ بدارند. برای این دسته از افراد تنها تحلیل بنیادی کافی نیست بلکه باید سهم را ازنظر تکنیکال نیز موردبررسی قرار دهند.

نشانه‌هایی از خطرات در کمین بورس سهام

ارزش سهام یک شرکت بنا به هر دلیلی امکان ریزش را دارد. ریزش سهام یک شرکت را نمی‌توان با تحلیل بنیادی پیش‌بینی کنیم اما با استفاده از تحلیل تکنیکال می‌توان ریزش یا رشد یک سهم را پیش‌بینی کرد.

در کالج تی بورس با آموزش بورس از صفر و با روش‌های بروز و کاربردی آماده خدمت هستیم. کلاس‌های آموزش بورس در مشهد، تهران، شیراز و سایر شهرها برگزار می‌شود. همچنین کسانی که قادر به شرکت در کلاس‌های حضوری نیستند می‌توانند با ثبت‌نام در کلاس‌های مجازی از پکیج آموزش آنلاین بورس استفاده کنند. شما می‌توانید با دریافت کد بورسی و فراگرفتن آموزش به یک سرمایه گذار موفق تبدیل شوید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *