رنگ های ترافیکی روشان فام

رنگ های ترافیکی روشان فام

رنگ های ترافیک روشان فام به رنگ هایی می گویند که در زمینه حل مسائل ترافیکی و مفهوم سازی به وسیله رنگ آمیزی در خیابان ها و جاده ها و پارکینگ ها، جداول و بلوارها استفاده می شوند. خط کشی خیابان ها و تعیین محل عبو عابرین پیاده و جدا سازی محل عبور وسایل نقلیه عمومی اکثر به وسیله این رنگ ها انجام می شوند چون از مقاومت بالا و عمر طولانی تری برخوردار هستند. این رنگ ها که متناسب با مقصود و شرایط و کاربرد انواع متفاوتی دارند به 3 گروه کلی تقسیم می شوند:

  • رنگ ترافیکی سرد روشان فام
  • رنگ ترافیکی گرم روشان فام
  • رنگ ترافیکی چند جزئی روشان فام

هریک از رنگ های بالا بنا به موارد استفاده و توقعی که از کاربرد آنها می رود به چند دسته تقسیم می شوند .

مثلا رنگ ترافیکی سرد به سه دسته رنگ های ترافیکی سرد بر پایه رزین های کلر و کائوجو، رنگ ترافیکی سرد بر پایه رزین های آکریلیک ترمو پلاست و رنگ ترافیکی سرد چند جزئی تقسیم بندی می‌شوند. شرکت روشان فام در هریک از زمینه های بالا به تولید پرداخته و می توان با مشاوره گرفتن از کارشناسان روشانفام به انتخاب درست و کار آیی اقدام کرد .

کاربرد رنگ‌ های ترافیکی روشان فام چیست؟

اکنون به شرح کمی در مورد انواع رنگ های ترافیکی روشان فام و ترکیب آنها و نحوه استفاده و موارد کاربرد این رنگ ها می پردازیم. رنگ سرد ترافیکی تک جزئی که بر پایه رزین های آلکید کلر و کائوچو ساخته شده است جهت استفاده در خط کشی های افقی خیابان ها و جاده ها طراحی شده است. خطوط سفید وسط جاده ها و خیابان ها معمولا از این رنگ می باشد. قدرت خشک شدن سریع و ماندگاری بالا و مقاومت در مقابل رطوبت و گرما و سرما از مزایای این گونه رنگهاست.

رنگ گرم ترافیکی ترمو پلاست روشان فام که بر پایه رزین های هیدروکربن جهت استفاده در خط کشی محوری ترافیکی طراحی شده است به صورت مخلوطی از مواد جامد شانل گرانول های رزین و پودرهای رنگدانه و پر کننده ها و افزودنی ها ارائه می گردد. این مخلوط به صورت مذاب بر روی سطح مورد نظر اعمال شده و یک فیلم یکنواخت با چسبندگی بالا به سطح را ایجاد می کند. نحوه اجرای این رنگ روشان فام به وسیله ماشین و دستگاه های مخصوص است زیرا باید رنگ در یک مرحله مخلوط و گرم شده سپس به دستگاه پاشنده منتقل گردد که البته قبل از انجام کار باید شرایط آب و هوایی را مد نظر داشت زیرا هر چه میزان رطوبت هوا کم تر باشد طبیعتا در زمان حشک شدن تاثیر می گذارد و ضمنا باید زمینه کار عاری از هر گونه مواد خشک و چرب و ذرات گرد و غبار باشد.

رنگ ترافیکی دو جزئی و چند جزئی روشان فام

این رنگ ترافیکی بر پایه رزین های آکریلیک جهت استفاده در موارد مختلف خط کشی خیابان و ترسیم علائم افقی ترافیکی ساخته شده است. چون در این رنگ حلالی وجود ندارد لذا امکان اجرای آن به صورت لایه های ضخیم فراهم است. این رنگ ها دارای اجزای کامل کننده هستند که یکی کار سفت کردن را انجام داده و دیگری با ایجاد حرارت و دما در محل باعث خشک شدن کار می شوند. باید توجه داشت که هنگام استفاده از این محصولات روشان فام و یا هر شرکت سازنده دیگر از داشتن تخصص افراد مجری اطمینان کامل داشته باشیم وگرنه کل کار خراب خواهد شد. پس تخصص در امور اجرایی و آگاه بودن به نحوه عملکرد این اجزا بسیار مهم است. این رنگ ها به دو صورت دستی و ماشینی اجرا می شوند .

رنگ ترافیکی دو جزئی اسپری روشان فام

این محصول بر پایه رزین های آکریلیک برای استفاده در خط کشی جاده ای و رسم علائم افقی ترافیکی طراحی شده است. دارای حلال نیست و لذا با هر ضخامتی قابل اجرا است. این رنگ نیز از اجزای سه گانه تشکیل شده است و جزء اول و دوم به صورت مایع و سومی به صورت ماده خشک کننده هست که هنگام خرید به مشتری تقدیم می گردد .

نحوه اجرای این رنگ ها هم مثل موارد قبل است یعنی قبل از اقدام به کار رنگ پاشی باید ابتدا از تمیزی سطح کار مطمئن شد و هیچگونه گرد و غبار و مواد چربی در سطح باقی نمانده باشد سپس اجزای اول و دوم را در مخزن های جداگانه خودشان قرار می دهند و بنا به ضخامت مورد خواست دستگاه نازل را به مخلوط کردن این اجزا فرمان می دهند تا سطح مورد نظر به دست بیاید.

رنگ گرم ترافیکی ترمو پلاستیک اسپری

این نوع از رنگ بر پایه رزین های هیدروکربنی ساخته می شوند و منظور مورد استفاده از آنها در خط کشی محورهای ترافیکی است. شکل تحویل به مشتری به صورت مخلوطی از مواد جامد شامل گرانول های رزین روشان فام و پودر های رنگدانه و پر کننده ها و افزودنی ها است که این مخلوط در دستگاه پاشنده به صورت مواد مذاب در می‌آید.

سپس بر سطح مورد نظر پاشیده می شوند و یک نوار سخت و یکنواخت با چسبندگی بالا و عمر بسیار طولانی را پس از خشک شدن حاصل می کنند و چون در مدت حدود 5 دقیقه خشک می شوند لذا اجرای سریع و کم دردسری داشته و برای کار فوق العاده مقرون به صرفه هستند.

نحوه اجرای رنگ گرم ترافیکی ترمو پلاستیک

نحوه اجرای این رنگ هم مانند سایر موارد باید ابتدا از وجود هر گونه مواد خارجی بر سطح مطمئن شده و رطوبت را هم از بین ببریم سپس رنگ آمیزی با دستگاه پاشنده رنگ را شروع می کنیم.

خلاصه

انواع این رنگ ها یعنی رنگ های ترافیکی خیلی زیادند و هریک با فرمولاسیون مخصوص و جهت استفاده در جاها و مواضع خاصی تولید می شوند. هر روزه مشاهده می کنیم که در یک خیابان و یا بزرگ راه و یا جاده شیوه جدیدی از رنگ آمیزی مسیر ها و راهنما ها اجرا شده است و این کار علاوه بر تنوع و عدم یکنواختی مرتب باعث زیبایی و چشم نواری ما می شوند.

باید توجه داشت که یکی از عوامل رفع خستگی رانندگانی که مسیرهای طولانی را به صورت دائم و یکنواخت طی می کنند و خواب آلوده می شوند ایجاد تنوع در خط کشی جاده ها و متنوع ساختن خطوط کنار جاده ای است و فعلا کارخانه های تولید رنگ و خدمات اینگونه دائم در حال نوآوری و ایجاد محصولات کارآمدتر و سالم تر برای طبیعت هستند و لازم به یاد آوری است که این گونه خدمات از اهداف اصلی روشان فام است .

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *